Ціна на газ: що відомо про формулу «хаб-» та чому ми платимо за дорожчим розрахунком

Екс-високопосадовець Нафтогазу повідомив, що вартість газу мали б визначається за формулою «хаб-»

Ціна на газ могла 
бути нижчою

Ціни на природний газ в Україні до теперішнього часу визначаються за принципом ціна на європейських хабах плюс вартість транспортування в Україну.

Субсидии продолжают сокращатся на фоне роста тарифов на оплату коммунальних услуг — эксперт

Про це повідомив колишній виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко.

«На жаль, зараз ціна на українському ринку є значно вищою — на рівні європейський ринок плюс (а не мінус) вартість транспортування», — зазначив Вітренко.

На думку Вітренко, більш справедливим для українського ринку є принцип «хаб мінус» — тобто ціна на європейському ринку мінус вартість транспортування газу з Росії через Україну на європейський ринок.

«Це є наслідком того, що «Газпром» (Росія) очевидно зловживає своїм домінуючим  становищем на європейському ринку — відмовляється передавати газ своїм європейським клієнтам на східному кордоні України, блокує транзит газу з Середньої Азії та експорт незалежних від «Газпрому» видобувників газу в Росії», — пояснив Вітренко.

За газ придется заплатить намного больше: почему Нафтогаз взвинтил ценник и сколько за газ заплатим зимой

Він заявив, що «Нафтогаз України» після його звільнення взагалі припинив спроби змусити «Газпром» продавати газ європейським споживачам на східному кордоні.

«Відразу після укладення контракту я зі своєю командою запропонував конкретні кроки — як скористатися новими можливостями і змусити Газпром не зловживати своїм становищем на ринку. Коли я ще працював в Нафтогазі, мені казали, що ці наші пропозиції начебто «розглядалися» наглядовою радою, а потім правлінням компанії», — зазначив Вітренко, додавши, що до теперішнього часу ніяких результатів роботи в цьому напрямку не спостерігається.

Нагадаємо, з січня по липень 2020 р. ціна на газ для населення визначалася за так званою формулою «Амстердам +» — ціна на нідерландському хабі TTF плюс витрати на доставку в Україну. Цей принцип був закріплений в меморандумі з МВФ. З серпня ціни безпосередньо не регулювалися, однак принцип імпортного паритету зберігся.

Починаючи з серпня «Нафтогаз України» запропонувала населенню газ за річними контрактами за формулою — ціна на німецькому хабі NCG плюс фіксована надбавка 1,95 євро/МВт.год (близько $21/тис. куб. м), що відповідає логістичним витратам на доставку газу в Україні.

Аналогічна формула в 2016-2019 рр. — «Роттердам +» діяла для визначення ринкової ціни на вугілля при розрахунку прогнозної оптової ціни електроенергії для промислових споживачів. Вона передбачала включення вартості доставки вугілля від хабів Амстердам-Роттердам-Антверпен. Формула була скасована з 1 липня 2019 з введенням ринку електроенергії.

Нужно перейти к абонентской плате за жилищно-коммунальные услуги, тогда субсидии не понадобятся — эксперт 

Цікаво про будівництво: цікаві факти про АГРОМАТ та святкування 27-ї річниці компанії

Источник:
jkg-portal

 
Источник

Пинг не поддерживается.

Оставить комментарий

Вы должны войти чтобы добавить комментарий.