Комерційна нерухомість: який сегмент швидше відновиться після пандемії

Коронакриза торкнулася всіх сфер нерухомості. Так, з огляду на відкладений попит офісний і торговельний сектори з послабленням карантину дещо відновилися. Поки найменшого впливу зазнала складська нерухомість, протилежна ситуація з готельною

Комерційна нерухомість vs COVID-19

З огляду на статистику захворюваності на COVID-19 наразі спостерігається все більше дискусій щодо 2-ї хвилі. Які основні очікування в сегментах комерційної нерухомості в посткарантинний період можна виділити?

COVID-19: Зеленский сообщил, в каком случает будет введен жесткий карантин

Складська нерухомість

Для сектору складської нерухомості характерним є тривалий процес повернення вкладених коштів, тому він не такий популярний серед інвесторів. Часто об’єкти будують згідно з потребами замовника, щоби надалі безпосередньо він використовував цей об’єкт у своїй бізнес-діяльності.

Останніми роками сегмент відзначався активним попитом, особливо на приміщення в межах чи поблизу столиці. Так, показник вакантності в об’єктах, які максимально відповідають вимогам часу (площі класу «А» і «В»), був на низькому рівні. Загалом ця тенденція спостерігалася у великих містах країни.

З огляду на карантин і самоізоляцію попит на послуги доставки зріс. Тож у нових якісних об’єктах, зокрема в межах столиці, заповнюваність залишається на високому рівні.

Ринок складської нерухомості: попит на внутрішньоміські склади зростає

Сьогодні можна очікувати конкуренцію за нові складські приміщення в межах великих міст і відповідно зростання орендних ставок.

Офіси

На початку року показники сегмента залишалися на рівні попереднього — дефіцит якісних об’єктів сприяв девелопменту нових проєктів.

Починаючи з березня, бізнес домовлявся з власниками офісних метрів про дисконт на період карантину. Компанії-орендарі скорочували та/або переводили штат на віддалену роботу, часто виїжджали, обираючи приміщення з меншою площею та ціною.

Це призвело до підвищення вакантності в низці офісних центрів. Проти аналогічного періоду 2019-го попит знизився.

Ринок офісної нерухомості: тренди і прогноз на осінь

Однак ринок швидко пристосувався до сучасних реалій. Сьогодні нові умови договорів, нестандартні рішення, які стосуються трансформації робочих місць, а також гнучкі простори стали головними трендами в офісній нерухомості.

Готельна нерухомість

Готельна нерухомість — сегмент, що є найсприйнятливішим до економічних змін. Повне заморожування туристичної сфери та міжнародних перельотів призвели до швидкого зниження рівня заповнюваності об’єктів.

Ще до пандемії обговорювалися ідеї поєднання форматів готельної нерухомості, зокрема з офісною. Сьогодні для того, щоби номери не простоювали, власники відкриті до активного впровадження різних способів капіталізації, як-от довгострокова оренда номерів.

Оскільки пандемія досить серйозно вплинула на готельну нерухомість, її відновлення буде тривалішим у часі як в Україні, так і у світі.

Реформа подключения к электричеству: НКРЕКП приступил к реализации

Торговельна нерухомість

Один із секторів нерухомості, що вважається інвестиційно вигідним, є торговельна. У Києві в минулі роки він характеризувався активним девелопментом проєктів і, як і у вищезгаданих сегментах, підвищеним попитом на якісні площі.

Функціонування ТРЦ у період карантину в півсили та зниження доходів українців призвело до зменшення оборотів і оптимізації площ орендарями. Як і в офісному секторі, орендарі шукали компромісів із власниками приміщень.

Після карантину покупці з кожним тижнем поверталися до торгових комплексів. Так, за підсумками першого півріччя 2020 року, за даними консалтингової компанії, відвідуваність ТРЦ була в діапазоні 85 — 95%.

Ринок торгової нерухомості України: оцінка стану та прогноз розвитку ринку (ІНФОГРАФІКА)

Однак невизначеність ситуації спонукала до повторного оцінювання всіх ризиків реалізації проєктів. Навряд чи 2020-го обсяг торгових площ, введених в експлуатацію в Києві, буде більшим, ніж у попередні роки.

Сьогоднішня турбулентність продемонструвала перевагу девелопменту багатофункціональних форматів (готельно-торгових, торгово-офісних центрів, офісно-житлових об’єктів тощо) та вчергове підняла питання екологічності будівництва, що допомагає оптимізувати витрати на обслуговування об’єктів.

Відкладений попит сприяв припливу покупців до торгових комплексів, а необхідність ефективної командної роботи та комунікації — до офісів.

Звісно, сегменти адаптувалися до нової реальності: безпечні умови для діяльності, гнучкі офісні рішення, зростання частки е-commerce тощо.

COVID-19: Киев может оказаться в «красной» зоне в течении недели — Глава Госпродпотребслужбы Киева

Якщо карантинні обмеження, що спостерігалися навесні, не будуть повторними, то сектори офісної та торгової нерухомості поетапно приходитимуть до норми впродовж наступного року. А з повним відкриттям авіасполучення відкладений попит сприятиме відновленню й готельного сектору.

Наследие ГАСИ: руководители градостроительных инспекций уволены Кабмином 

Цікаво про ремонти: раніше ми писали про нову ґрунтівку і поради з ефективного ґрунтування поверхонь

Источник:
thepage

 
Источник

Пинг не поддерживается.

Оставить комментарий

Вы должны войти чтобы добавить комментарий.